Metsandusteenused ja metsafirmad Eestis

Leidke endale sobiv metsandusega tegelev metsafirma

Metsandus Eestis

Üle 50% Eesti pindalast on kaetud metsaga, metsandus ning metsa majandamine on meile omane ning omakeskis oleme Eestlastena ikkagi metsarahvas. Kui viimastel aastatel räägitakse palju raiemahtudest ning kuidas Eesti metsad on kadumas on see teema mitmetahuline. Loomulikult mõjutab suuremahuline raie igasugust ökosüsteemi, arvestades et metsas elavad erinevad loomad ja linnud, samuti kasvavad seal taimed mis kõik mõjutavad meie üldist elamisruumi üsna suurel määral. Samal ajal aga, tahame me kasutada paberit ning erinevaid tooteid mida tehakse puidust, olgu selleks tualettpaber või toasoe. Tänaseks, on tänu Euroopas levivale üraskikahjustuste levikule läinud puidu hinnad langusesse, eriti mis puudutab kehvema kvaliteediga puid. Seetõttu on ka raiemahud suuresti langemas ning paljud suuremad metsafirmad on tänaseks raietöödest loobunud või seda tegemas.

Metsamaterjali ja puidu aktuaalsetest hindadest saate lugeda Raõiguse ost kodulehelt, kus on välja toodud puidu hinnad kvartalite kaupa ning erinevad raietöid ning raiemahte puudutav informatsioon. Samuti saate puidu hindadest lugeda ka Erametsakeskuse kodulehelt.

Puidu hind 2020 Metsamaterjali hindade ülevaade - Allikas: Eramets.ee (Erametsakeskuse kodulehekülg)

Metsandusteenused

Metsandus on lai mõiste ning toome erinevad peamised metsandusteenused ükshaaval välja. Metsa majandamine algab maapinna ettevalmistamisest ning kestab kuni metsa realiseerimiseni, ehk lõplike raietööde teostamiseni.

metsandus ja metsandusteenused Eestis Metsandusteenused Eestis

Metsamajandamiskava ja Metsa Majandamine

Metsa majandamine on pikem protsess ning isegi omaette teadus. Metsa majandamine võtab omajagu aega ning enamasti on ka kulukas, olenevalt metsamaa suurusest. Kõigile metsaomanikele, kelle metsamaa suurus ületab 2 hektarit, on seaduslikult kohustatud omama metsamajandamiskava. Metsakava ehk metsamajanduskava koostab metsafirma või taksaator, kes on kvalifitseeritud metsamajanduskavade koostaja.

Metsamajandamiskava koosneb metsa takseerandmetest ning lähima 10-aasta planeeritud metsamajanduslike tööde kavast. Metsamajanduskava saate lasta koostada enamus metsafirmadelt, samuti võite metsamajanduskava koostamise kohta küsida ka kohalikust metsaseltsist või metsaühistust.

metsamajanduskava ehk metsakava Metsaeraldise andmete vaade metsaomanikule - Allikas: Müümetsa.ee

Metsa istutamine ja Külvamine

Metsa istutamine toimub peamiselt kahel perioodil, sügisel või kevadel. Metsa istutamine või külvamine algab maapinna ettevalmistamisest ning seda saab teha mitut moodi.

Metsa istutamise või külvamise hinnad tellides teenuse metsafirmalt jäävad umbes 200€/ha kanti, kindlasti tasuks küsida pakkumist mitmelt ettevõttelt, kuid üldiselt on hinnad umbkaudu samad. Metsa majandamise ja täpsemalt metsa istutamise kohta saate lugeda metsa majandamise kokkuvõttest või erametsakeskuse kodulehküljelt vajutades SIIA.

metsa istutamine ja metsa uuendamine

Hooldusraied ja raietööd metsas

Et mets kasvaks tervislikuks ja tugevaks, tuleb metsaomanikul metsa majandada. Metsa majandamise juurde kuulub ka regulaarne hooldusraiete teostamine. Hooldusraie liike on erinevaid, kuid peamiselt tuntud neist on Harvendusraie, Sanitaarraie, Valgustusraie. Hooldusraiete kohta saate pikemalt lugeda Erametsakeskuse koduleheküljelt.

Metsateatise või Raieteatise Esitamine

Metsateatis on dokument mille peab metsaomanik ennem raietööde teostamist esitama Keskkonnaametile. Metsateatis koosneb metsakinnistu omaniku poolt planeeritavate raietööde mahust ja liigist, samuti tuleb metsateatise või raieteatise esitamisel anda teada erinevatest tekkinud kahjudest (kui neid on tekkinud) metsas. Metsateatisest saate lähemalt lugeda metsateatis.ee lehelt või Keskkonnaameti lehelt mille leiate, vajutades SIIA.

Raieteatis ja metsateatis, mis vahe neil on? Tegu on sama dokumendiga, kuid rahvakeeli kutsutakse metsateatist ka raieteatiseks või raiepiletiks.

Metsa Ost vs Metsa Müük

Metsamaa müük on tähtis otsus, kuna tegemist on samahästi kui kinnisvaraga. Samuti on tihtipeale metsal ka emotsionaalne väärtus, näiteks kui olete pärinud metsakinnistu oma esivanematelt, või tegu on teie kohaliku metsatukaga, mille kasvu olete ise pealt näinud. Metsa müümisel tasub kaaluda otsus kindlasti läbi ning mõelda, kas ei oleks ehk kasulikum metsa iseseisvalt majandada ning teostada raietöid, et istutada uus mets. Olenevalt kinnistust, või eluolukorrast võib ka kinnistu müük tihtipeale olla just kasulikum, kui te näiteks ei oma metsandusalaseid teadmisi metsa majandamiseks, või teil puudub selleks raha, või on mõni muu põhjus miks soovite metsamaad müüa.

Metsa müümisel tasub kindlasti võtta pakkumised kohalikust metsaühistust, metsaseltsist, naaberkinnistu omanikelt ning eelkõige teile sümpatiseerivatest metsandusega tegelevatest ettevõtetest. Samas, tasub ka ostja leidmine võtta enda kätesse ning müümisega mitte kiirustada. Eesti metsanduses on konkurents läinud tihedamaks ning paljud metsandusega tegelevad ettevõtted on huvitatud metsakinnistute ostmisest. Seetõttu saate võtta julgelt pakkumise minimaalselt 5'lt metsafirmalt. Ideaalselt muidugi veel rohkematelt, kuid kindlasti tasub küsida nõu ka kohalikelt metsameestelt, kes on metsanduses toimuvaga ka ehk paremini kursis.

Metsa müümise võimalused

 • Metsa müük enampakkumiste protaalis
 • Metsa müük otse metsafirmale
 • Metsa müük kohalikule metsaseltsile või metsaühistule
 • Metsa müük naaberkinnistu omanikule

Metsa müües näiteks oksjoniportaalides, tasub kindlasti ennem võtta hinnapakkumine mõnelt metsaettevõttelt või lasta mõnel erapooletul metsafirmal teha metsa hindamise akt, mis annab teile ülevaate, millist hinda võiksite minimaalselt saada. Kui müüte oma metsamaa seejärel oksjoniportaalis, saate seada nt miinimumhinna, mille saite hindamise akti käigus.

Tihtipeale saab metsa müügilt parima hinna, leides teie kinnistule õige ostja, kes seda kinnistut tõesti endale soovib, olgu selleks kohalik metsafirma, või naaberkinnistu omanik.

Eesti Suurimad Metsafirmad

Allpool oleme toonud välja mõned suurimad Eestis metsandusega tegelevad ettevõtted, kelle juurde tasub metsandusteenuste tellimisel pöörduda, või vähemalt pakkumist küsida.

 • Stora Enso
 • Lignator Mets
 • Lemeks Grupp
 • Roger Puit AS
 • Tornator
 • Multiland
 • Graanul Invest
 • Karo Mets
 • Valga Puu
 • Grundar

Teile sobiva konkreetse teenuse leidmiseks on alati kasulik helistada kohalikku metsaseltsi, või küsida nõu kohalikust omavalitsusest, samuti leiate kindlasti mõne teile sobiva metsafirma kasutades Google otsingut sisestades teie teenuse märksõna otsingusse.

Lugege ka postitust, kuidas langetada ohtlikku puud või lisaküsimuste korral võtke meiega ühendust läbi kontaktivormi.